Naturalne budownictwo

Posted on

Naturalne budownictwo

Od kilku lat jesteśmy zasypywani sloganami bez liku, których najistotniejsza idea skupia się wokół hasła „ekologia”.  Przeniknęła do wnętrz przejmując swą zielenią kąty domu, na rynku przetwory opatrzone są swą naturalnością, co krok sugerowany nam jest ekologiczny life style. Utarło się nawet nazwa „zielonego budownictwa”, a posiadanie ekologicznych domów jednorodzinnych jest trendy. Takie cztery kąty budowane są nieraz pod miastem, gdzie nie ma przyłącza do kanalizacji. Z tej przyczyny mrowie osób staje przed wyborem czy postawić na szamba betonowe czy szamba plastikowe.

Naturalne domy

Przykładem naturalnego budownictwa jest Adobe Brick Building lub też ekologiczny biurowiec świata we francuskim Dijon, przepełniony przychylną środowisku systemem.

W celu promowania slogany ekologicznego budownictwa wprowadzono system certyfikacji dla inwestycji będącego przykładem architektury rozwoju LEED. Jego posiadanie to próba na to, ze rzeczowy obiekt może formalistycznie być przypieczętowany „zielonym budynkiem”. W praktyce nie jest to zrozumiałe, bowiem dom jednorodzinny powinien być poddany ocenie Rady Zielonego Budownictwa pod względem sześciu wymogów, takich jak: czy obiekt jest bezpieczny dla środowiska, produktywne zużycia wody, zużycie energii, zasoby naturalne, „zdrowie” wnętrza obiektu oraz pionierstwo i rozwiązania projektowe. W Polsce biurowiec Deloitte House  czy Deutsche Bank PBC w Warszawie może poszczycić się tym tytułem.

Jak wybudować ekologiczny dom jednorodzinny

Dziś rozgłosem cieszą się  domy budowane w systemie szkieletu drewnianego, przy wykorzystaniu prefabrykatów, które udostępniają momentalny montaż, redukując tym samym  termin realizacji omal do 3 miesięcy. Nadto obiekty opatrzone etykieta ekologii są zdrowsze dla ich domowników. Nowoczesne rozwiązania pozwalają też na pomniejszenie niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Odkrywcze domy budowane są tak, aby w niewielkim stopniu wtrącały się w naturę.

szamba betonoweOszczędzanie

Niezmiennie rosnące wartości ogrzania domów jednorodzinnych skłaniają do zainteresowania się nad tzw. eko inwestycjami. Zalecane jest pamiętanie o  energooszczędności budynku już w projekcie. Kardynalnym elementem jest nie tylko lokalizacja budynku na posesji, ale jego rozkład, układ pomieszczeń, a także użycie do budowy surowców naturalnego pochodzenia. Dzięki temu utrata ciepła będą nieduże, a jego eksploatacja niedroga. Przycięcie kosztów utrzymania w domach ekologicznych może sięgać wartości nawet 50% zużycia energii i 39% zużycia wody.

Szamba betonowe

Przy tym swój ekonomiczny dom należy rozbudować o magazyn na deszczówkę w postaci szamba betonowego. To obecnie takie zbiorniki betonowe są eko i wytrzymałe. Szamba betonowe są 100 % szczelne oraz odporne na mróz. Teraz te wartości są decydujące dla środowiska. Beton użyty do produkcji szamba nie wpływa negatywnie na glebę bo nie wydziela szkodliwych związków chemicznych do niej.

Zapisz

Zapisz